Rusya: Kripto Para Mülk Olarak Tanımlanmalıdır

 

cerenkarakose1Rusya Federasyonu Adalet Bakanı Konovalov gazetecilere yaptığı açıklamada, kurumunun kripto para birimleri konusunda ortak bir fikirde buluştuğunu ve kripto para birimlerinin mülk olarak tanımlanması gerektiği kanısına vardıklarını söyledi.

Konovalov, “Eğer dijital para birimleri bir mülk olarak tanımlanmazsa, söz konusu birimlerin hırsızlığı da bir suç olarak görülemez” dedi.

Devlet Dumasına kripto para birimlerinin mülk olarak sayılmasına ilişkin iki yasa tasarısı sunduklarını belirten Konovalov, “Kripto para birimleri geliştikçe ek düzenleme de gerekecektir. Önemli olan bütün bunların finansal piramitler altında büyümesini önlemektir” diye konuştu.

Rusya Merkez Bankası ise 30 Mayıs tarihinde yayınladığı araştırmada kripto para birimlerinin finansal istikrara herhangi bir tehdit oluşturmadığını ifade etti.

Bu rapora göre kripto varlıklar küresel mali istikrara herhangi bir tehdit oluşturmuyor. Araştırmada bunlara ek olarak kripto varlıklara yatırım yapma konusunda bir kaç riskten de söz ediliyor. Bunlarda bazıları yatırımcı haklarının korunması konusundaki eksiklikler, kara para aklama ve terör finansmanı önleme alanındaki riskler, market likidite eksikliği, işlemsel riskler vb. olarak geçiyor.

Bu yıl Rus Duma Meclisi kripto endüstrisini düzenlemek için bir yasa tasarısı onayladı.

Yine Rus menşeli banka Sberbank CIB ve Moskova Menkul Kıymetler Borsası Grubunun bir alt şirketi olan National Settlement Depository (NSD) ülkenin ilk dijital para arzı için pilot bir uygulama başlattıklarını duyurmuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s