Yeni dönemi etkileyecek iki trend: İstihbarat savaşları ve yabancı düşmanlığı

giphyGeçen yıla dönüp baktığımızda ABD’yi meşgul eden olay Donald Trump’ın arkasındaki gizli gücün Rusya olduğu iddiasıydı. Buna göre Rus devleti Donald Trump’ı yıllar boyunca özel olarak desteklemiş ve gerektiğinde Trump’a şantaj yapacak bilgileri elinde saklamıştı.

Bu tezin kaynağı geçmişte İngiliz istihbaratında Rusya Masası direktörlüğünü yapan şimdiyse özel bir istihbarat kuruluşu olan Orbis Business Intelligence’i yöneten Christopher Steele’in hazırladığı rapordu [1]. Steele’in çalışmasını ilk olarak Trump karşıtı Cumhuriyetçilerin fonladığı daha sonra da Demokratların devam ettirdiği söylendi.

Bu bulgular Kongre’de soruşturma başlatılmasına neden oldu. Geçen mart ayında FBI Direktörü James Comey, Trump’ın ekibiyle Ruslar arasında işbirliği iddiası hakkında FBI’ın da kendi bağımsız soruşturmasını başlattığını açıkladı. Bundan kısa süre sonraysa Trump Comey’nin görevine son verdi.

Donald Trump temmuz ayında bir açıklama yaparak ABD’nin 17 istihbarat örgütünden sadece 3 – 4 tanesinin Rusya’nın başkanlık seçimlerine müdahale ettiği sonucuna ulaştığını söyledi [2]. Trump’ın 3-4 tanesi diyerek kastettiği kuruluşlar CIA, NSA, FBI ve Ulusal Güvenlik Direktörünün Ofisi’ydi.

Yine Temmuz 2017’de ABD’nin Rusya üzerine çalışan istihbarat ofislerinden birisinin mailinin hacklendiği açıklandı [3].

Bu süreçte Trump ile bağı olan Rusların hayatını kaybettiği iddiası ortaya atıldı [4].

Bir başka eski istihbaratçı ve George Washington Üniversitesi Siber ve Ulusal Güvenlik Merkezinin “kıdemli çalışanı” Clint Watts, Senato İstihbarat Komisyonu’na ABD başkanlık seçimlerindeki Rus parmağını araştırmak için ölü Rusların izinin sürülmesi gerektiğini söyledi [5].

26 Aralık 2016’da KGB ve FSB’nin eski generali, Rus enerji devi Rosneft’in ikinci adamı Oleg Erovinkin (61) otomobilinin arkasında ölü bulundu. İddiaya göre Erovinkin, meşhur raporu hazırlayan Christopher Steele’e bilgi sağlamıştı.

İki ay sonra 20 Şubat 2017’de uzun yıllardan beri Rusya’nın NATO Nezdindeki Büyükelçiliğini yürüten Vitaly Churkin (64) öldü. Churkin 2008’deki başkanlık yarışında Cumhuriyetçi John McCain’in kendisinden destek istediği iddialarıyla gündeme gelmişti.

Alex Oronov (69) adlı Ukraynalı işadamı 2 Mart’ta öldü. Oronov’un 27 Ocak’ta New York’taki Loews Regency otelinde Trump’ın avukatı Michael Cohen, Trump’ın iş ortağı Felix Sater ve Ukraynalı siyasetçi Andrey Artemenko arasında Ukrayna’da Rusya lehine bir barış planı yapmak üzere görüşme ayarladığı iddia edildi.

Bu arada Ocak 2017’de Moskova’da Rus İstihbaratçıları Sergei Mikhailov ve Dmitry Dokuchaev ABD lehine çalıştığı için tutuklandı.

Aslında “Ölü Ruslar” denildiğinde yaklaşık bir yıllık zaman dilimi içerisinde hayatını kaybeden dördü büyükelçi olmak üzere sekiz Rus diplomat akla geliyor.

New York’taki Rus Konsolosluğu’nda emir subayı Sergey Krivov (63) tam da başkanlık seçimlerinin gerçekleştirildiği 8 Kasım 2016 sabahında ölü bulundu. Konsolosluk yetkilileri Krivov’un ölümü için önce çatıdan düştüğü sonra kalp krizi geçirdiğini söyledi. Polis raporunda ise başına darbe aldığı yazıyordu.

Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov (62) 20 Aralık 2016’da Ankara’da bir fotoğraf sergisinin açılışında vurularak öldürüldü. Karlov suikastından birkaç saat sonra REN TV adlı özel Rus kanalı üst düzey başka bir diplomat olan Petr Polishkov’un (56), Moskova’daki evinde silahla vurulduğuna dair görüntülü bir haber yayınladı [6]. Bu olay Kremlin tarafından doğrulanmadı.

26 Ocak 2017’de Hindistan büyükelçisi Alexander Kadakin (68) öldü. Daha önceki dört yıla ilaveten son sekiz yıldır büyükelçiliği yürütüyordu, Rusya ile Hindistan arasındaki yakınlaşmanın mimarı olarak biliniyordu. 23 Ağustos 2017’de Rusya’nın Sudan Büyükelçisi Mirgayas Shirinskiy (62) Hartum’daki konutunun yüzme havuzunda ölü bulundu. Yine Rusya’nın Atina Büyükelçiliği’nde görevli diplomat Andrey Malanin (54) 8 Ocak 2017 günü evinde ölü bulundu.

ABD’de bütün bu ölümlerin Trump ile bağı olduğuna dair iddialar ortaya atıldı [7].

Eski başkan Obama görevi bırakmasından birkaç gün önce Aralık 2016’da 35 Rus diplomat ve ailelerini sınır dışı etmişti. Yine Amerikalılar Rus diplomatik tesislerinde arama yapmış, Washington D.C.’deki Rus ticari temsilciliğine yerel saatle 03.00’te girmişlerdi. Rusya’nın San Francisco’daki konsolosluğu ile Washington ve New York’taki iki ticari temsilciğini kapatılması da talep edildi.

Rusya ise yaptırımlara misilleme olarak ABD’nin diplomatik misyonlarında görev yapan 755 personelin görevlerinden azledilmesini talep etti. Böylece ABD’nin personel sayısı Rusya’nın Washington’daki görevli sayısı ile aynı seviye olan 455’e inmiş oldu.

Trump’ın bir açıklamasında [8] dediği gibi ABD-Rusya ilişkileri tüm zamanların en düşük seviyesinde ve çok tehlikeli bir düzeyde olabilir mi?

Bunun bir nedeni de Rus istihbaratının Amerikan istihbaratına benzeyen yapısı… Dr. Mark Galeotti’nin sözleriyle [9] Rus istihbarat servislerinin sadece istihbarat toplamayıp aynı zamanda birtakım politikaları desteklemekte ve rutin olarak siyasi savaş faaliyetlerinde bulunmakta olması… Sonuç olarak ABD-Rusya ilişkilerindeki bu tehlikeli düzeyin önümüzdeki dönemde iki ülkeyi hangi testlere tabi tutacağını hep beraber göreceğiz.

Bir başka konu Trump’ın yabancı düşmanı söyleminin ABD başta olmak üzere geniş bir kesim üzerinde etkili olması… Trump ağustos ayında Charlottesville kentindeki ırkçı saldırıya doğru dürüst bir tepki bile vermemişti. Müslümanların fişlenmesi gerektiğini söyleyen, 11 milyon yasadışı göçmenin sınır dışı edilmesini savunan bir ABD başkanı bütün dünyada olumsuz bir etki yaratıyor. Avrupa’daki ayrılıkçı ve yabancı düşmanı hareketler de Donald Trump’ın ABD başkanlığını kendi yükselişlerine bir işaret olarak değerlendiriyorlar.

Le Pen, Okamura ve Wilders Prag’taki toplantının
ağır toplarıydı.
Avrupa’da da yabancı ve göçmen karşıtlığı yükseliyor. Uluslar ve Özgürlükler Avrupası Hareketi (MENL) Avusturya, Belçika, Fransa, İtalya ve Çek aşırı sağ partilerinin bir araya gelmesiyle kurulan bir organizasyon… Bu hareketin Avrupa Parlamentosu’nda oluşturduğu bugün 37 milletvekiline sahip ENF grubuna aslında hareketin üyesi olmayan Hollanda’dan PVV, Almanya’dan AfD ve Polonya’dan KNP partileri de katıldılar.

16 Aralık 2017’de Uluslar ve Özgürlükler Avrupası Hareketinin temsilcileri Çek partisi SPD’nin lideri Tomio Okamura’nın ev sahipliğini üstlendiği bir konferansta buluştu. Toplantıda Fransız Ulusal Cephe (FN) lideri Marine Le Pen bugünkü AB yerine yeni bir birliğin oluşturulmasını, bunun Avrupa’daki “hakim ulusların birliği” olması gerektiğini söyledi. Hollanda Özgürlük Partisi’nin (PVV) lideri Geert Wilders ise “iktidarımızın gecikmeyeceğini umuyorum… Bugün etkimiz her zamankinden fazla” yorumunu yaptı.

Gerçekten de Avrupa ülkelerinde yabancı düşmanı partiler son iki yılda gerçekleşen seçimlerde oylarını hatırı sayılır ölçüde arttırdılar.

Fransa’da Ulusal Cephe (FN) partisinin oy oranı % 25’e ulaştı. Ülkede 2017 başındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde merkez sağ ve sol partiler çökerken Marine Le Pen 11 milyon oy aldı.

Le Pen seçim kampanyasında Fransız vatandaşlığını kazanmada ülke topraklarında doğma, aile birleşimi gibi uygulamaların kaldırılmasını savunmuştu. Ayrıca fundamentalistlere ait cami ve dernekleri kapatacağını vadetmişti. Le Pen AB’nin hegemonyasına, neoliberalizme karşı çıkan partilerin başarılı olacağına inandığını söylerken Donald Trump’ın seçim başarısını da övmüştü.

Partisi geçen mart ayındaki Hollanda genel seçimlerinde % 13.1 oy alan Geert Wilders ise siyasi amacını “İslamlaşmayı bir an önce durdurmak” olarak açıklamıştı. Wilders daha önce de tüm camilerle İslami okulların kapatılmasını savunmuştu.

2017 ekim ayında % 10,64 gibi yüksek bir oy oranıyla Çek parlamentosuna giren Özgürlük ve Doğrudan Demokrasi Partisi (SPD) lideri Okamura da seçim kampanyasında neredeyse sadece göçmen ve mülteciler konusunu işledi.

Okamura’nın seçim afişi: “İslam’a hayır, teröriste hayır”
Kampanya sırasında “İslam’a hayır, teröriste hayır… Bu ülkeye yabancıların gelmesine asla izin vermeyeceğiz… Camilerin etrafında domuz gezdirin ve kebap yemeyin” diyen Okamura gerçekte ise Japon asıllı biri…

Sonbahardaki Çekya seçimlerinde tarzı ve iş adamlığından dolayı Donald Trump’a benzetilen Babiş’in Gayrimemnun Vatandaşlar Partisi (ANO) oyların yüzde 29.6’sını alarak birinci parti oldu. Babiş çoğu açıdan Okamura’nın yaklaşımlarına uzak birisi değil…

Avusturya’da da 15 Ekim seçimine sığınmacı karşıtı gündem damga vurdu. Avusturya Halk Partisi (ÖVP) lideri Sebastian Kurz faşist bir söylemle birinci oldu. Hatta faşist Avusturya Özgürlükçü Partisi (FPÖ) lideri Heinz-Christian Strache kendi politikalarını çalmakla suçladığı Kurz’a “taklitçi” dedi. Sonuçta koalisyon hükümeti kurmak için yedi hafta müzakere yürüten muhafazakar (ÖVP) ile faşist Avusturya Özgürlükçü Partisi (FPÖ) anlaştı.

Sonuçta geleneksel partilerin güç yitirmesi eski tezlerin rağbet görmediğini gösteriyor. Bu tabloya yol açan şeyse mültecilere yönelik sağlıklı politikaların geliştirilememesi… Ve Avrupa’nın her şeyden önce göçe kaynaklık eden Ortadoğu’ya bir barış planı sunması gerekiyor.

[1] https://www.documentcloud.org/documents/3259984-Trump-Intelligence-Allegations.html

[2] Trump Misleads on Russian Meddling: Why 17 Intelligence Agencies Don’t Need to Agree

[3] Private Email of Top U.S. Russia Intelligence Official Hacked
Private Email of Top U.S. Russia Intelligence Official Hacked

[4] Just In: Another Russian With Ties To Trump Is Dead – That’s 8 So Far
http://bipartisanreport.com/2017/03/05/just-in-another-russian-with-ties-to-trump-is-dead-thats-8-so-far-details/

[5] Clint Watts: ‘Follow the trail of dead Russians’ https://www.youtube.com/watch?v=PNXIEdS6Sc8

[6] Начальник одного из отделов МИД РФ найден застреленным в Москве, – источник
http://ren.tv/novosti/2016-12-20/nachalnik-odnogo-iz-otdelov-mid-rf-nayden-zastrelennym-v-moskve

[7] Did an Eighth Russian with Ties to President Trump Die Suspiciously?
https://www.snopes.com/eighth-russian-tied-to-trump-dies/

[8] Trump: US-Russia relations are at ‘dangerous low’
http://www.bbc.com/news/world-us-canada-40816708

[9] Rus istihbaratı siyasi savaş veriyor
https://www.nato.int/docu/review/2017/Also-in-2017/russian-intelligence-political-war-security/TR/index.htm

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s