Kuzey Irak’a Rusya ve Fransa’dan uyarı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) düzenlediği bağımsızlık referandumunun uluslararası alandaki yankıları sürüyor. Tartışmalı referandumla ilgili Rusya ve Fransa’dan uyarılar geldi.

Iraklı Kürtleri Ortadoğu’yu istikrarsızlaştırabilecek adımlar atmamaları konusunda uyaran Rusya Dışişleri Bakanlığı, tarafların tek bir Irak devleti çerçevesinde çözüm bulunması için görüşmeleri gerektiğini belirtti.

Rus Dışişleri’nin açıklamasında ayrıca, Kürtlerin milli gayelerine saygı duyulmakla birlikte Irak’ın toprak bütünlüğünün korunmasının öncelik taşıdığı ifade edildi.

Fransa: Zamanlama yanlış

Referanduma dair açıklamada bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves le Drian da bu adımın bölgede yaratabileceği olumsuz sonuçlara dikkat çekti.

BFM TV’ye konuşan Fransız bakan, “Bugün arzulanan, Kürt bölgesine mümkün oldukça fazla özerklik verilerek Irak’ın yeniden inşasına entegre edilmesi ve uzlaşma sağlanmasıdır” dedi.

Le Drian, “Şu an bağımsızlık için doğru zaman gibi gözükmüyor… Ama bağımsızlık ilanı olursa, tam da IŞİD Irak’ta yenilirken Ortadoğu’da yeni büyük krizler çıkabilir” ifadesini kullandı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s