Rusya: Döviz rezervleri ne kadar dayanacak?

cerenkarakose1Bilindiği gibi Rusya gerek petrol fiyatlarındaki düşüşler gerekse Ukrayna’daki krizin sebep olmasıyla beraber yaşanan olumsuzluklarla 1998’den beri en kötü kur krizini yaşamıştı. Rus yetkililer tarafından bu yıl krizin olumsuz etkilerinin azaldığı ve piyasanın büyüme yönünde ilerlediği söylendi. Rusya’nın Maliye Bakanı Siluanov Mart ayında kriz hakkında “Krizin en üst noktası gerimizde kaldı. Artık istikrara ilişkin bazı mesajlar alıyoruz. Finans sektöründeki durum normale dönüyor. Tahvil piyasalarında artan getiriler görüyoruz ve finansal piyasa büyüme yönünde iyileşme gösteriyor” diyerek Rus vatandaşlarının yüreklerine su serpti.

Öte yandan Rusya gibi gelir kaynağının önemli bir kısmını petrolden sağlayan bir ülke için hem krizin kendisinin hem de kriz bahane edilerek uygulanan farklı ekonomik yaptırımların etkisi devam ediyor. Geçtiğimiz Temmuz ayının sonlarında Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR, Rusya’nın kredi notunu bir basamak düşürerek “BB+”ya çekti; notun görünümünü ise negatif olarak bildirmişti. Burada göz önüne alındığında Rus ekonomisinin dış şoklara karşı dayanıklılığının azalacağına ilişkin artan bir endişe var. 12 Şubat’ta Ukrayna sorununa ilişkin anlaşma sağlansa da bunun uygulanmasına ilişkin belirsizlikler sürüyor ve bu da ekonomik yaptırımların ne zaman kaldırılacağına ilişkin tahminleri zorlaştırıyor. Rusya’nın 2013 sonunda 450 milyar dolar olan döviz rezervleri, 2014 sonunda 327,7 milyar dolara geriledi. Burada sorulacak soru şu: Rusya döviz rezervleri ne kadar daha dayanacak? Veya Rusya’nın bu konuda bir B planı olacak mı?

Reklamlar

One thought on “Rusya: Döviz rezervleri ne kadar dayanacak?

  1. Son yapılan iran anlaşması ile de rusyanın en büyük ortağı rusyadan vaz geçip dünyaya açıldı ve rusya yanlızlaşıyor 100 yıl öncede böyleydi bence putinin gitmesi yakın ve bolşevikler gibi bir isyanda kapıda .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s