Avrupa Parlamentosu Boris Nemtsov suikastı için uluslararası soruşturma talep etti

6270718-3x2-940x627

Avrupa Parlamentosu (AP), Rus muhalif lideri Boris Nemtsov suikastının araştırılması için uluslararası bir soruşturma talep etti.

AP genel kurulunda kabul edilen karar tasarısında, Rus muhalif lider Nemtsov’un öldürülmesi ‘Rusya tarihinin en önemli siyasi cinayeti’ olarak ifade edildi.

“Rusya’da iktidarın propagandası yüzünden nefret söyleminin arttığı” belirtilen kararda, “Rusya giderek baskı, korku devleti haline dönüyor” denildi. Rusya’nın demokratik sistemden giderek uzaklaştığı uyarısı yapılan AP kararında, Moskova yönetiminin bazı Avrupa Parlamentosu üyelerinin Nemtsov’un cenazesine katılmasına izin vermemesi de ayrıca eleştirildi.

AP genel kurulu dün konu ile ilgili özel bir oturum düzenlemişti. Avrupa Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, genel kurulda yaptığı konuşmada, Boris Nemtsov’a yönelik suikastın aydınlatılması için ‘şeffaf bir soruşturma yürütülmesi’ çağrısında bulunmuştu.

Genel kuruldaki tartışma öncesi Dış İlişkiler Komitesi, şu anda muhalefet partisi üyesi olan Rusya eski başbakanı Mikhail Kasyanov’u dinlemişti.

Boris Nemtsov, 27 Şubat gecesi Moskova’da Kremlin Sarayı’na çok yakın bir yerde kurşunlanarak öldürülmüştü. Nemtsov, son yıllarda Putin karşıtı gösterilere verdiği destek ve muhalif tutumuyla öne çıkıyordu. Rus güvenlik güçleri yürütülen soruşturma sonucunda Nemtsov’u öldürdüğü şüphesiyle Zaur Dadayev ile dört Çeçen’i gözaltına almıştı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s