Güney Akım Türkiye’den geçebilir

Moskova’da gerçekleştirilen 21. Dünya Petrol Kongresi’nin kapanış töreninden önce Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak, Bulgaristan’ın Güney Akım projesinden ayrılması durumunda, bu ülke yerine hattın Türkiye’den döşenebileceğini, ancak bu konuda henüz bir görüşüme yapılmadığını söyledi.

Novak, “Teorik olarak bu olasılık var, ancak bunu henüz görüşmedik. İlk olarak Gazprom’un buna karar vermesi gerekir. Bu tür öneriler yapılırsa o zaman biz bu konuyu müzakere edebiliriz. Fakat Gazprom’dan henüz böyle bir öneri yok” dedi.

Güney Akım boru hattı Karadeniz üzerinden Güney ve Orta Avrupa’ya Rus gazını ihraç etme yollarına alternatif teşkil ediyor. Projenin karadaki inşası için Rusya, Avrupa ülkeleri ile bir dizi hükümetler arası anlaşmalar imzaladı. 7 Aralık 2012 tarihinde Anapa yakınlarında başlayan inşaat devam ediyor ve Güney Akım’ın devreye 2015’in sonunda girmesi planlanıyor.

Bu olasılığın gündeme gelmesinin nedeni Bulgaristan’ın AB’nin baskıları sonucu Güney Akım’ı geçici olarak durdurma kararı almış olması…

Projet_Pipeline_South_stream_et_Nabucco

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s