Doğu Ukrayna’da Rusya yanlılarına müdahale edildi

ddd

Doğu Ukrayna’da kamu binalarını işgal eden Rusya yanlısı gruplara Kiev yönetimi müdahalede bulundu. Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov Slavyansk kentindeki olaylarda bir SBU görevlisinin öldüğünü, karşı taraftan da kayıpların olduğunu açıkladı.

Avakov operasyona bütün güvenlik birimlerinin katıldığını, Rusya yanlısı silahlı grupların sivil halkı siper olarak kullandığını belirtti. Avakov halktan olayların yaşandığı bölgelerden uzak durmalarını istedi. Harkov’da federasyon isteyen ve Ukrayna yanlısı grupların arasında çatışma oldu. Harkov Vali Yardımcısı Svetlena Harbunova’nın Interfax’a verdiği bilgide, yaralanan 10 kişinin durumlarının iyi olduğunu belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir telefon görüşmesi yaptı ve doğu Ukrayna’ya müdahale olması durumunda dörtlü görüşme imkanının ortadan kalkabileceği uyarısında bulundu. Bu görüşmenin Kerry’inin talebi üzerine gerçekleştiği kaydedildi. Rusya ve ABD Dışişleri Bakanlarının yanı sıra AB ve Ukrayna temsilcileri ile krizin çözümü için 17 Nisan’da Cenevre’de dörtlü bir görüşme yapılması planlanıyordu. Bu arada İnterfax CIA Şefi John Brennan’ın Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gelerek güvenlik yetkilileri ile gizli görüşmelerde bulunduğunu ifade ediyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s