ABD ile Rusya arasında Ukrayna çekişmesi

John Kerry and  Sergei Lavrov  in MoscowMünih Güvenlik Konferansı’nda ABD ile Rusya arasında Ukrayna çekişmesi yaşandı. Her yıl askeri ve siyasal gelişmelerin değerlendirdiği konferansta, Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, “Ukrayna’nın geleceği AB’ye bağlıdır” derken, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ukrayna’nın demokrasi için verdiği savaşımı desteklediklerini söyledi.

Amerikan Dışişleri Bakanı Kerry, “Orta ve Doğu Avrupa’nın birçok bölgesiyle Balkanlarda rahatsızlık veren eğilimler olduğunu söyleyerek “Yurttaşların istekleri, bir kez daha, yolsuzluklara adları karışan, oligarşik yönetimlerin çıkarları altında eziliyor. Para ile siyasi muhalefet ve farklı düşünceler susturuluyor; siyasetçiler satın alınıyor ve yargının bağımsızlığı zayıflatılıyor.” dedi.

John Kerry, “Demokratik ve Avrupa’yla ortak bir gelecek oluşturulması mücadelesi hiçbir yerde, Ukrayna’da olduğu kadar büyük bir önem taşımıyor. ABD ve AB bu mücadelede Ukrayna halkının yanında yer alıyor.” dedi. Kerry, Moskova’ya da açıkça eleştiri yönelterek, “Ukraynalıların geleceği tek bir ülkeyle ilişkili olmak zorunda değildir ve buna zorlanmamalıdırlar.” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise konuşmasında Ukrayna’ya seçim yapmasının dayatıldığını ve Moskova’nın bunun bir parçası olmayacağını söyledi. Lavrov, “Şiddetli protesto eylemlerini kışkırtmanın, demokrasiyi teşvik etmekle ne ilişkisi var? Hükümet binalarını işgal eden, polise saldıran ve ırkçı, Yahudi aleyhtarı ve Nazi sloganları atanlar, neden kınanmıyor? Kendi ülkelerinde yasaları çiğneyenleri derhal ağır şekilde cezalandıran Avrupalı politikacılar, Ukrayna’da bu tür eylemleri niye yüreklendiriyor? ” diye sordu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s