Ukrayna başbakanı istifa etti

Dört yıldır görevde olan Mikola Azarov, ülkedeki siyasi krizin görüşüleceği Parlamento’nun olağanüstü toplantısından önce istifa etti.  Azarov, “Hükümet olarak krizin çözümü için elimizden geleni yaptık. Ancak bu karmaşıklık bizden yeni fedakarlıklar istiyor. Bunu geniş bir uzlaşma alanı yaratmak amacıyla Başbakan görevinden istifa ediyorum. Bunu vatanım olan Ukrayna’nın geleceği için yapıyorum” dedi.

Hatırlanacağı üzere ülkede geçen 21 Kasım’da AB ile Ortaklık Anlaşması’nın askıya alınmasıyla birlikte başlayan ve 16 Ocak’ta mecliste özgürlükleri kısıtlayan torba yasasın kabulüyle alevlenen eylemler yapılmıştı.

Protestocuların ülke genelinde işgal ettiği bölge valilik binası sayısı 12’ye ulaştı. Devlet dairelerinin eylemciler tarafından ele geçirilmesi üzerine Enerji Bakanlığı, muhtemel baskınlara karşı nükleer santrallerdeki güvenliği arttırdı.

Ukrayna parlamentosunda bugün yapılan özel oturumda milletvekilleri, son protesto dalgasının fitilini ateşleyen, protestoları kısıtlayıcı yasaları oylama sonucunda iptal etti. Ukrayna’nın hapisteki eski başbakan Yulia Timoşenko dün gece hükümet karşıtlarına Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in “alaycı” barış teklifini reddetmeleri yönünde çağrıda bulundu. Timoşenko’nun partisi bugünü Ukrayna için “karar günü” ilan etmişti.

Bu arada Avrupa Birliği Komisyonu’nun genişleme ve komşuluk politikalarından sorumlu üyesi Stefan Füle’nin ardından AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da temaslarda bulunmak üzere Ukrayna’ya hareket etti.

143106_3

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s