“Rusya, Türkiye’nin Şanghay örgütü üyeliğine prensipte karşı değil”

161649354Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Vitali Naumkin’e göre Rusya, Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) üye olmasına prensip olarak karşı değil.

Moskova’da Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Rus akademisyen özellikle ekonomik alanda ilişkilerin pürüzsüz şekilde geliştiğini ifade etti. Naumkin, “Siyasi konularda bazı görüş ayrılıkları var. Ama abartılacak düzeyde değil. Örneğin Suriye konusu, ama bu hususlar iki ülke arasında güven, dostluk ilişkilerini bozmuyor. Ekonomi ilişkilerin artması olumlu bakımından siyasi ilişkileri de etkiliyor. diyen Rus akademisyen Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) üye olmasıyla ilgili “üyelik konusunda Rusya karar verecek ülke değil. Kolektif bir örgüt. Bence prensip olarak Rusya, Türkiye’nin üyeliğine karşı değil. Ama sorun örgüt içi mutabakat sağlama mekanizması. Orada Çin ve başka ülkeler de var. Hatta bir ülkenin gözlemci statüsüyle alınması süreci çok uzun sürüyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin dış politikasını da değerlendiren Naumkin, “Türkiye Avrupa Birliği’ne (AB) alınmadı. Bu yüzden Ankara dış politikasında çeşitlendirme çabasında. Bu normal. Türkiye için Rusya ile ilişkiler önem arz ediyor.” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s