Erdoğan’la Putin’in St. Petersburg görüşmesi

indirBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye – Rusya 4. Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısı için gittiği St. Petersburg’da Konstantinovski Sarayı’nda Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Görüşmeye Türk tarafından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus tarafından da Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov da katıldı.

Görüşmenin basına açık kısmında yaptığı konuşmada, Putin, Başbakan Erdoğan’ı uzun süre görmediğini belirterek, “Sizinle doğrudan temasımız olmasa da Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkiler çok güzel bir şekilde gelişiyor” dedi.

Başbakan Erdoğan 4. Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısına katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, bugünkü görüşmelerde ele alınacak iki ülke ilişkileri ve bölgesel meselelerin çok manidar olacağını söyledi.

Türkiye ve Rusya arasındaki gelişmelerin kıskanılacak bir noktaya geldiğini ve farklı alanlardaki işbirliğinin her geçen gün artarak devam ettiğini ifade eden Erdoğan, askeri, siyasi, ekonomik, kültürel alandaki gelişmelerin devam ettiğini söyledi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 35 milyar dolara ulaştığını vurgulayan Erdoğan 2020’de iki ülke arasındaki ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma hedefleri bulunduğunu ifade etti.

Rus Siberbank’ın Türkiye’ye gelmiş olmasının finans alanındaki ilişkileri farklı konuma taşıdığını söyleyen Başbakan Erdoğan, beraberindeki heyette Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürünün de bulunduğunu, muhataplarıyla yapacakları çalışmalarla karşılıklı yatırımlar konusunda geleceğe yönelik persfektifi de ortaya koyacağını söyledi.

Türk firmalarının Rusya’daki toplam yatırım bedelinin 10 milyar dolara ulaştığını hatırlatan Erdoğan, “İkili görüşmemizde Türkiye – Rusya arasındaki konuları A’dan Z’ye ele alma imkanımız oldu” dedi.

Kültürel alanda Rusya’nın İstanbul’da düzenlediği etkinliğin çok ses getirdiğini, Türkiye’nin de Rusya’da atacakları adımların önemli ses getireceğine inandığını belirten Erdoğan, Rusya Federasyonu’nun Ankara’da bir kültür merkezi kurmasına her türlü desteği vereceklerini, aynı şekilde Türkiye’nin de Moskova’da Yunus Emre Kültür Merkezi kurmak istediğini dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, Rusya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısının 4 milyona ulaştığına işaret ederek, “Biraz daha gayret edilirse birinci sıraya Rusya’dan gelen dostlarımız çıkacaktır. Bu halklarımızın kaynaşması için çok çok önemli. Temennim odur ki Türkiye’den de Rusya’ya gelen vatandaşlarımın sayısı her geçen gün daha da artsın. Bu kültürel etkinliklerle daha da artacak diye düşünüyorum. Kültür ve Turizm Bakanım da seyahatte bizimle beraber, bu çalışmaları karşılıklı yürüteceklerdir” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s