Rusya – Mısır ilişkilerinde yeni dönem

45174Sovyet sonrası dönem için en üst düzey ziyaret özelliği taşıyan görüşmelerde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Mısır’a helikopter ve hava savunma sistemlerinin de içinde bulunduğu 4 milyar dolarlık askeri donanım satmayı teklif ettiği iddia ediliyor. Bu miktarın karşılanmasında 3 Temmuz’da yaşanan askeri darbeye verdiği destekle bilinen Suudi Arabistan’ın Mısır’a yardım edeceği iddia edildi.

ABD Başkanı Barack Obama’nın Kahire yönetimine karşı tavır almasının ardından Rusya’nın bölgede ağırlığını artırmak için harekete geçtiği iddia edildi.

Rusya’nın Pasifik Filosu’ndan güdümlü füze kruvazörü Varyag, Mısır’ın İskenderiye limanına demirledi. Böylece 1992’den bu yana ilk kez bir Rus savaş gemisi Mısır’ı ziyaret etmiş oldu.

İskenderiye ve Tüm Afrika Patriği 2. Feodor’un da güvertesinde bir ayin düzenlemesi beklenen krüvazör 16 Kasım’da Akdeniz’deki görevine dönecek.

Obama yönetimi aldığı kararla Mısır’a yönelik Apache helikopterleri, Harpoon gemi savar seyir füzeleri, F-16 ve tanklar için yedek parça sevkiyatını durdurmuş, Mısır ordusu için öngörülen 260 milyon dolarlık yardım da askıya alınmıştı.

Sovyetler Birliği ve Mısır 1960’larda Cemal Abdül Nasır yönetimi sırasında çok yakın ilişkiler geliştirmişti. Nasır’ın ölümünün ardından iş başına gelen Enver Sedat ise ülkeyi Batı’ya doğru yönlendirmişti. Temmuz 1972’de bölgede Sovyet askeri tesislerinin kapatılması ve 20 bin Rus Mısır’dan çıkarılmıştı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s