“Rusya, Litvanya yönetimine karşı medya saldırısı başlatabilir”

imagesLithuania Tribune gazetesinin haberine göre Litvanya Devlet Güvenliği Departmanı (SSD) Rusların Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaitė ve üst düzey yöneticiler hakkında dezenformasyon kampanyası yürütebieceğini açıkladı. İddiaya göre, Gribauskayte’nin biyografisi ile ilgili Rusya Devlet Arşivinde bulunduğu iddia edilen sahte belgelerle bir kampanya başlatılması söz konusu olabilir.

Habere göre Dalia Grybauskaitė provokasyon hazırlığıyla ilgili bilgi aldığını söyledi. “Bunun nedenlerinden birisi bizim Avrupa Birliği dönem başkanlığını başarılı şekilde yürütmemiz. Diğer bir neden ise Litvanya’nın enerji bağımsızlığı için çaba göstermesidir” şeklinde konuştu.

Litvanya Cumhurbaşkanı daha önce Rusya’yı eleştirmiş, Moskova’nın Litvanya’ya gerekli saygıyı göstermediğini ifade etmişti. Eylül ayında ise Vilnius’la Moskova arasında gümrük krizi yaşanmış, Rusya Litvanya’dan gelen araçları ciddi aramalara tabi tutmuştu. Bu olayların Litvanya yönetiminin Doğu İşbirliği programına verdiği destekle ilgili olduğu da düşünülüyor.

28-29 Kasım tarihlerinde Litvanya’da Doğu İşbirliği Zirvesi düzenlenecek. Bu zirvede Ukrayna’nın AB ile serbest ticaret anlaşmasını imzalaması, Gürcistan ve Moldova’nın ise anlaşmayı paraflaması planlanıyor. Eski Doğu Bloku ülkelerini kendi güdümündeki Gümrük Birliğinde görmek isteyen Rusya, özellikle Ukrayna’nın anlaşmayı imzalamasına kesin bir dille karşı çıkıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s