Timoşenko’nun Almanya’da tedavi görmesinin yolu açıldı

Bağımsız milletvekili Angelika Labunskaya’nın sunduğu yasa tasarısı Ukrayna’daki mahkumların yurtdışında tıbbi tedavi görme hakkı getirmeyi öngörüyor. Buna göre hasta mahkum en az 365 gün boyunca yatarak tedavi görmesine rağmen iyileşmemesi durumunda mahkeme kararıyla başka ülkelere gidebilecek.

Mahkumlara yurt dışında tedavi kapısını açan yasa tasarısının geçmesi halinde iki yıl önce görevini kötüye kullanmaktan 7 yıl hapis cezasına çarptırılan eski Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko, tedavi için Almanya’ya gidebilecek.

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta 28-29 Kasım’da düzenlenecek, Doğu Ortaklığı zirvesi öncesinde Ukrayna’nın, AB ile Ortaklık Anlaşmasını imzalayabilmesi için AB’nin taleplerini yerine getirmesi gerekiyor. AB’nin Ukrayna’dan başlıca talepleri arasında hapisteki Yuliya Timoşenko’nun serbest bırakılması da bulunuyordu. Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, tutuklu olan Timoşenko’nun  yurt dışında tedavi görmesine izin verilebileceğini söylemişti.

ukraynanin-ab-ile-timosenko-sorununu-cozmesi-icin-umut-belirdi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s