Gazprom’a 14 milyar dolara kadar ceza gelebilir

Gazprom-Kapital-Places-BondsAvrupa Komisyonu, Rus doğalgaz devi Gazprom hakkında, Orta ve Doğu Avrupa’daki baskın pozisyonunu istismar ettiği gerekçesiyle iddianame hazırlandığını duyurdu  Rusya’dan doğalgaz ihracatı yapan yegane şirketi olan Gazprom, Avrupa’nın doğalgaz ihtiyacının dörtte birini karşılıyor.

Avrupa Birliği (AB) rekabet kurumu, inceleme sırasında yaptığı açıklamada, Gazprom’un Avrupa içinde doğalgazın serbest dolaşımını engellemiş olabileceğini belirtmiş ve şirketin doğalgaz fiyatını petrol fiyatlarına endeksleyerek adil olmayan fiyatlama yaptığını belirtmişti. Avrupa Komisyonu’nun rekabetten sorumlu üyesi Joaquin Almunia, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yaptığı bir konuşmada, Avrupa Komisyonu’nun “itiraz beyanı” adı verilen ve suç isnadı yapılan belgeyi hazırladığını açıkladı. Konuyla ilgili olarak kaynaklar Bir yıldan bu yana süren inceleme sırasında Gazprom’un Avrupa ülkelerindeki merkezleri ve Gazprom’un müşterilerine baskın düzenlendiğini belirtiyor.

Avrupa Birliği’nin rekabet kurallarını ihlal eden şirketlere, bir yıllık gelirlerinin yüzde 10’una kadar para cezası verilebiliyor. Geçen yıl 148 milyar dolar gelir elde eden Gazprom’un, olası bir para cezasını anlaşma yaparak aşmaya çalışabileceği ifade ediliyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s