Soçi olimpiyatlarında yolsuzluk ve istihbari takip iddiaları

soci_biletİngiliz gazetesi Guardian’da yer alan iddialara göre 7-23 Şubat 2014’te Soçi’de yapılacak olan kış olimpiyat oyunları için 51 milyar dolar harcama yapıldığı ve bu paranın büyük bir kısmının yolsuzluğa gitmiş. Söz konusu maliyet 2012 Londra Olimpiyatı’nın maliyetinin yaklaşık 4 katına tekabül ediyor.

Ayrıca gazetede Soçi’ye gelecek atletlerden seyircilere dek tüm misafirlerin telefon konuşmalarının ve internet yazışmalarının istihbarat servisi FSB tarafından izleneceği iddiası yer alıyor.

Habere göre, FSB, Olimpiyat döneminde ‘izlememiş hiçbir iletişim kalmamasını istiyor. Telekomünikasyon şirketleri ile hükümet arsındaki ihale ve siparişleri gösteren belgelerden, telefon ve internet casusluğu kapasitesinin güçlendirildiği, FSB’ye sistemlerdeki veri alışverişini serbestçe izleme imkanı sağlandığı anlaşılıyor.

Toronto Üniversitesi profesörü Ron Deibert, Soçi’deki sistemi ABD’nin Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) küresel elektronik takip programı ‘Prizma’ya benzetiyor. Bilindiği üzere Prizma’yı ifşa eden Edward Snowden, Rusya’ya sığınmımıştı. FSB’den Aleksey Lavrişçchev ise “O düzeyde takip sözkonusu değil. Londra Olimpiyatı’nda daha kapsamlı izleme yapıldı” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s