Bosna Savaşı’nın gizli belgeleri açıklandı

Map_of_Bosnia_and_Hercegovina_showing_SrebrenicaCIA, Bosna savaşı ile ilgili bugüne dek gizli kalan yaklaşık 300 belgeyi kamuoyuyla paylaştı. Arkansas’ta Little Rock kentinde Bosna savaşının gizli belgelerinin açıklanması amacıyla düzenlenen toplantıya, Bosna savaşı döneminde ABD Başkanlığı yapan Bill Clinton, eski ABD Dışişleri Bakanı ve Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Madeleine Albright, eski Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Orgeneral Wesley Clark, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Sandy Berger ve eski CIA İstihbarat Müdür Yardımcısı John Gannon hazır bulundu.

Açıklanan belgelerde, 1995 yılında, ABD’li görevliler Bosna savaşının sona erdirilmesi için 2 farklı senaryoyu tartışıyor. Bunlardan biri savaşın barış anlaşması ile 1995’te bitmesini öngörürken, ikincisi, savaşın 1996 yılı boyunca devam etmesini öngörüyor. Ayrıca Bosna Sırp Cumhuriyeti’nde referandum yapılarak, bu bölgenin Bosna Hersek’ten ayrılması ve Sırbistan ile konfederasyon çerçevesinde birleşme olasılığı üzerinde duruluyor. Ancak o dönemde Bosnalı Sırplar’ın siyasi lideri Radovan Karadzic’in, Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin Sırbistan ile konfederasyon çerçevesinde birleşmesi olasılığına, gücünü kaybetmekten korktuğu için karşı çıktığından bahsediliyor.  Belgelerde ayrıca, askeri tehdit ve kısa süreli diplomatik izolasyon yöntemleri kullanılarak Karadzic ile bu şekilde baş edilmesi gerektiğine işaret ediliyor.

Belgelerde 11 Temmuz 1995’te yaşanan Srebrenitsa soykırımından 3 gün sonra, 14 Temmuz 1995 yılında hazırlanan bir belgede, Bosnalı Sırpların Srebrenitsa’da yaşayan sivilleri zorla tahliye ettikleri belirtiliyor.

Bilindiği üzere 1992-1995 yılları arasında yaşanan, çoğunluğu Boşnak yaklaşık 100 bin kişinin öldüğü savaş, 1995 yılında ABD’de imzalanan Dayton Barış Antlaşması ile sona erdi. Savaşın sorumlularından Bosnalı Sırpların siyasi lideri Radovan Karadzic ile general Ratko Mladic halen Lahey’deki mahkemede tutuklu olarak yargılanıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s