Rusya Moldova’nın AB ile yakınlaşmasını istemiyor

Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitri Rogozin

Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitri Rogozin

Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitri Rogozin,  Moldova’nın başkenti Kişinev’e düzenlediği ziyaret öncesinde Rossiya-24 kanalında Moldova’ya ‘AB ile yakınlaşmaması gerektiğini ima etti. Rogozin, Moldova’nın Avrupa Birliği ile Ortaklık Anlaşması imzalamasının ülkenin geleceği açısından ‘ciddi sonuçları’ bulunacağını söyledi.

Moldova’nın AB ile yakınlaşması durumunda, Ukrayna sınırında bulunan ve uluslararası toplumun resmen tanımadığı ayrılıkçı bölge Transdinyester’in tartışılmaya başlanacağını söyledi. Bilindiği üzere Transdinyester bölgesinde nüfusun üçte birini Rus azınlık oluşturuyor.

Rogozin, Moldova’nın AB ile anlaşması halinde Moldovalı işçilerin Rusya’da serbest dolaşım ile Rusya’ya ihracatın da tehlikeye gireceğini ifade etti.

Bu arada Eylülün başında Moldova enerji bağımsızlığı geliştirmek üzere Yaş Ungen Gaz Boru Hattı’nın temelini attı. Bu temel atma törenine Moldova Başbakanı Yuriy Leanca, Romanya Başbakanı Viktor Ponta ve Avrupa Birliği(AB) Enerji Güvenliği Komiseri Günter Ettinger katıldı. Bu proje tamamlandığında 43 km’lik boru hattından yıllık 1,5 milyar m3 gaz taşınması bekleniyor. AB, 7 milyon dolarını karşıladığı projede ihale toplam bedeli ise 28 milyon dolar.

28-29 Kasım’da ise Vilnius’ta Litvanya Dönem Başkanlığı’nın ev sahipliğinde düzenlenecek Doğu Ortaklığı Zirvesi’nde anlaşmanın imzalanması gündeme gelecek.

Geçtiğimiz ay Rusya, uyarı olarak Ukrayna ürünlerine sıkı gümrük kuralları uygulamaya başlamıştı. Rusya, Ukrayna’nın AB ile serbest ticaret anlaşması yapması yerine Rusya, Belarus ve Kazakistan’ın oluşturduğu gümrük birliğine katılmasını istiyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s