Genç Başbakanlar ve Kısa Kariyerler

kadir1Geçtiğimiz ay Çek Cumhuriyeti Başbakanı Petr Necas, danışmanı Jana Nagyova’ya yönelik rüşvet ve görevi kötüye kullanma suçlamalarından ötürü istifa etti. Necas’ın sevgilisi olduğu öne sürülen Nagyova, bazı milletvekillerine rüşvet vermekle ve de askeri istihbarata yasadışı takip yaptırmakla suçlanmıştı. Nagyova’nın takip ettirdiği kişiler arasında Başbakan’ın arasının açık olduğu karısı da bulunuyordu. Nagyova, Başbakan’ın eşini Yehova Şahitleri’nin etkisi altına girdiği için takip ettirdiği şeklinde bir savunma yapsa da 400 kişinin gözaltına alındığı operasyon siyasi depreme yol açtı. Böylece İsrail’i “düşmanlarla çevrili küçük bir ulus” olarak nitelendirmesiyle hatırladığımız Necas, büyük bir ihtimalle 49 yaşında siyasi kariyerini noktalamış oldu.

2005 yılında da zamanın Çek Başbakanı Stanislav Gross (Başbakanlığı bıraktığında 36 yaşındaydı) bir skandal dalgası sonrasında istifa etmişti. Gross da, Prag’ta satın aldığı dairenin finansman kaynağı ile karısının, sigorta yolsuzluğu ve kara para aklamakla suçlanan birisiyle iş ilişkisinden ötürü görevden ayrılmak zorunda kalmıştı.

Çek Cumhuriyeti’nin üst düzey yolsuzluk sorunlarıyla tanınmasına neden olan olaylar bağlamında 2013 yılının başında Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus’un 6318 mahkumu affedip yüzlerce yüksek profilli yolsuzluk dosyasının rafa kaldırılmasını sağlamasını da  zikretmek gerekir.

Transparency International’ın 2009 tarihli bir raporuna göre, Çek halkının yüzde 10’dan az bir kesimi devletlerinin yolsuzlukla etkili bir şekilde mücadele ettiği fikrindeydi. 2010’da yine aynı kuruluş halkın yüzde 44’ünün yolsuzluğun daha da arttığını düşündüğünü raporladı.

Uluslararası gündeme yansıyan bir haber bu durumun ülkedeki girişimcilere ilham kaynağı olduğunu gösteriyor. Bir Çek seyahat acentası turistler için yolsuzluk turları düzenliyor. The CorruptTour adlı acenta turistlere kamu kaynaklarıyla yaptırılan pahalı ve amaçsız projelerin yanısıra belediye binası gibi yerleri gezdiriyor. Acenta vebsitesinde Prag’ın yolsuzluğa bulaşmış yapılarının dünya mirası statüsünü hak ettiğinden bahsedilirken Prag hastanelerinde turistlere “bürokrasi labirenti” deneyimi sunuluyor.  Üç saatlik bu turlar  için kişi başı 30 avro’yu gözden çıkarmanız gerekiyor.

Son olarak Türkiye’nin de son yıllardaki bazı çabalara rağmen Transparency International’ın  yolsuzluk endeksinde oldukça gerilerde, Çek Cumhuriyeti’yle birlikte 54. sırayı paylaştığını hatırlatalım. Bu endeks ne kadar önemsenir bilemiyorum ama halihazırda marka değerimizin Ruanda’dan düşük olduğu bir alanı ifade ediyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s