Rusya ile karşılıklı bağımlılık gerçekleşecek mi?

RussiaGasPipeEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Azerbaycan’da yaptığı açıklamada Akkuyu Nükleer Santralı’nın inşaatının Rusya’ya verilmesinin karşılıklı bağımlılık yaklaşımına uygun olduğunu söyledi ve bu proje için 22 milyar dolarlık krediyi Rusya’nın bulduğunu ve de projenin santralın inşa edip üretime başlandıktan sonra 12,35 centten 15 yıl alım vaadiyle 60 yılı kapsadığını ifade etti. Akkuyu ve Sinop’un Türkiye’nin elektrik üretimini yüzde 20 oranında artırması planlanıyor.

Sinop’ta inşa edilecek 2 nükleer santrala da Rusların talip olduğunu söyleyen Yıldız, Karadeniz’in altından geçerek Avrupa’ya gidecek Güney Akım doğalgaz boru hattı projesinde Rusya’ya izin veren Türkiye’nin Amerikan firmalarına da yine Karadeniz’de petrol arama işi verdiğini belirtti.

Türkiye’nin tükettiği doğalgazın yüzde 50’ye yakını Rusya’dan, yüzde 20’si ise İran’dan alınıyor.  Türkiye’nin 2012 yılında ithal ettiği enerjinin 36 milyar dolarlık kısmının şahsi ve toplu taşıma amaçlı araç kullanımına yönelikti.

ODSTA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s